Co je to "Raw feeding" aneb krmení syrovou stravou

Co je to "Raw feeding" aneb krmení syrovou stravou

Mnoho z Vás zná termín BARF (Born Again Raw Feeders), který se používá především u stravování pejsků. U kočiček je to trochu něco jiného. Nepoužívá se zelenina, kterou pejsci dobře přijímají a stráví. U obou typů stravování se musí používat tzv. supplements, tedy doplňky. Je to z toho důvodu, že nejsme syrovým masem, ač dáváme i vnitřnosti a kosti, zcela obsáhnout vše, co by si kočičky vzaly z kořisti v přírodě (opravdu z celé kořisti). Jaké doplňky, kdy a kolik, si povíme později.

Opět si zopakujeme, že kočky jsou masožravci a nic se za ta tisíciletí opravdu nezměnilo. Jejich trávící soustava spolu s enzymy a kyselinami v žaludku, je přizpůsobená trávit maso, kosti a vnitřnosti a brát si z nich živiny a z velké části i tekutiny.

Jak jsme si řekli dříve, nemusíte se bát bakterií a salmonely z masa. Pokud jej dobře uchováte a připravíte, opravdu nemusíte mít obavy. Minimální doba přemražení je 48 hodin, salmonela se likviduje po 72 hodinách mražení. Jedna malá vychytávka. Mražením a mletím se ničí důležitý taurin. Když maso rozmrazíte, odchází z něho do vody i taurin. Nabídněte bez obav kočičkám tuto tekutinu. Většinou ji mají moc rády. Ty naše se předhání, kdo bude mít to výsostné právo tuto tekutinu vypít.

Ano, je možné nakupovat maso tzv. na BARF. Značka ideál je od osvědčeného řezníka, kde máte jistotu čerstvosti a čistoty přípravy. Je to minimálně pro Váš klid.

V tomto díle si řekneme něco o jednotlivých složkách stravování.

Maso:

Mnoho druhů masa, aby byla strava co nejpestřejší. Ideální je svalovina. Takové maso, které muselo "pracovat". Čím více, tím více obsahuje taurinu.

Kuřecí, krůtí, králík. Můžete dávat i kachnu, bažanta, slepice, křepelku, srnčí a klidně i pštrosa. Hovězí, vepřové a jehněčí se používá minimálně. Důvodů je více proč ne. Vepřové je nejtučnější, což není žádoucí. Hovězí může vyvolat alergickou reakci. Ovšem, pokud Vám to kočičky jí, nemusíte se bát občas do jídelníčku zařadit. Cílem je, aby krmené maso, bylo co nejblíže tomu, co je kočka schopná v přírodě ulovit.

Ryby - malé rybky, které může kočka sníst úúúúplně celé, jsou moc fajn. Nedoporučuji denně.

Jednodenní kuřátka jsou skvělá volba. Kočky je sní celé, včetně chmýří, které krásně stráví.

Myši - není problém sehnat mražené myši, např. tera obchody, krmí se jimi i dravci ptáci.

Osobně doporučuji při takovéto stravě nechat dělat 1x za cca 3 měsíce rozbor trusu. Pro jistotu.

Kosti:

Já vím, slyšeli jste, že kosti kočky nesmí a k ničemu jim nejsou. Ano, vařené kosti jsou velmi nebezpečné, neb se štěpí a mohou ublížit. Další důvod u vařených kostí je, že je kočka (ani pes) nestráví. A za třetí, vařením se uzavřou v kosti veškeré potřebné látky. Takže, syrové kosti! Kočka je potřebuje, má v nich obrovský zdroj přirozeného vápníku. Žvýkáním si masíruje dásně a čistí zuby. Nejlepší způsob jak pečovat o zdravý chrup. Měkké kuřecí kosti jsou pro kočky opravdu přínosné. Z počátku je může pouze ohlodávat a časem je začne i žvýkat. Mimo vápník obsahují kosti minerály (zinek, měď), kolagen a enzymy. Syrové kosti jsou při stravování syrovou stravou nezbytnou součástí. Pokud je kočička opakovaně opravdu odmítá, dáme Vám tip na přípravek, který doplní stravu bez kostí.

Vnitřnosti:

Játra a ledvinky obsahují vitamíny skupiny B, vitamín A (živočišného původu), aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny. Srdíčka jsou skvělý zdroj taurinu a také aminokyselin. Srdce je však víceméně řazeno do skupiny jako svalovina. Takže vnitřnosti ano. Opatrně s jejich dávkováním, a to z důvodu velkého množství vitamínu A živočišného původu. Později si řekneme jaké množství je v pořádku.

Vejce:

Vejce jsou zdrojem proteinu a vitamínu A. Dále pak aminokyselin jako je taurin a arginin. Navíc syrová vejce mají skvělý účinek na krásnou lesklou srst. Klidně můžete dávat úplně celé, úúúplně celé, křepelčí vajíčko.

Voda:

Jak již bylo zmíněno dříve, kočky nemají přirozený pud k tomu, aby dostatečně samy pily vodu. V přírodě si berou 65-75% tekutin z kořisti. Pokud krmíte granulemi, tak dostatek vody je opravdu na místě. Granule jsou dehydratovaný výrobek. Vlhká strava a syrové maso pomáhají tomu, aby nedošlo k dehydrataci. Granule nenamáčejte! Pokud tak učiníte, nechte je k dispozici opravdu kratičkou dobu. U namočených granulí se množí nebezpečné bakterie. Navíc tím opravdu nevyřešíte dostatek tekutin.

Složení stravy:

80% masa, svaloviny

10% kosti

10% vnitřnosti

Proč krmit syrovým masem a ne vařeným?

Vařením se ničí důležité výživové látky, vitamíny, minerály a aminokyseliny. Vaření také mění chemické složení živin a maso se stává hůře stravitelné. Zkrátka kočky si v přírodě nevaří ;-). Neplatí to pouze u masa doma vařeného, uvědomte si, že veškeré průmyslově vyráběné krmivo je vařeno při vysokých teplotách, mnohdy hned několikrát. Veškeré důležité nutriční složky jsou zničeny a musí být doplněny uměle.

Syrová strava je nejlepší způsob, jak si kočička "vezme" důležité nutriční složky, vitamíny, minerály, aminokyseliny. Je to přírodní cesta a pro ni ta nejvhodnější.

Velké plus krmení syrovou stravou je i to, že víte, čím krmíte.


felinium
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky