Kočka je masožravec!

Na úvod - kočka je přirozený masožravec. Ani za ty tisíce let co je domestikovaná (ne však zcela), se její metabolismus nezměnil. Není ani rozdíl v tom, zda se jedná o kočičku domácí či ušlechtilou. Ani mezi jednotlivými plemeny není rozdíl. Všechny mají stejné nutriční potřeby. Všechny jsou masožravci, tak jako jejich ostatní příbuzní z řad šelem kočkovitých. Dovedete si představit, že by např. lev žral granule? Ne, opravdu ne. Granule a jiná průmyslově vyráběná strava, speciálně určená pro kočky (nebo pro psy), nemá ani dlouhou historii. Zeptejte se svých babiček a prababiček zda byly v jejich dobách dětství k dispozici granule a kapsičky pro kočky. Ano, krmili je víceméně tím, co doma zbylo (a mlékem - což je velký přežitek, ale také smetanou), ale největší část jejich stravy činila kořist, to co si na vesnicích ulovily. Myši, ptáky, malé králíčky apod. Kočka svou kořist sní téměř celou. Co nestráví - chlupy, zuby, peří a další, to jednoduše projde trávicím ústrojím a je vyloučeno. Také si někdy všimněte, že kočka jí myš od hlavy. A ví proč. Oči a mozek jí dodávají množství potřebných živin, na což narazíme později.

Tak tedy, kočka je MASOŽRAVEC. Z masa a vnitřností získává vše, co potřebuje, i velkou část tekutin. Kočka, jako původně víceméně pouštní živočich, má nízký práh žíznivosti. Nemá zakódováno, aby dostatečně sama od sebe pila. Je zvyklá získávat většinu potřebných tekutin z potravy. A uvědomte si, že granule jsou suchá strava, navíc s velkým množstvím soli. Pro kočku je jednoznačně lepší strava vlhká. Granule jsou velké téma. Ideální granule jsou žádné granule. Mnohem lepší je pro ni vlhké krmivo s co největším podílem masa. Jak vybírat krmivo, než se Vám zcela podaří přejít na syrovou stravu, bude samostatný díl. Granule ani nečistí zuby, neb jsou plné složek, které zubům naopak škodí a vytváří na nich nežádoucí povlak, ať už jsou to sacharidy v různých podobách, tak hlavně cukr. Pro kočku je mnohem lepší ohlodávat kosti a žvýkat pořádnou svalovinu.

Tak tedy, čím máme krmit naše miláčky? Jednoznačně masem a všemi složkami, pouze syrové a kvůli bakterií přemraženém alespoň 48 hodin, čím déle tím lépe. Např. případná salmonela je zlikvidována po 72 hodinách mražení. Doporučuje se maso nejblíže jejich přirozené stravě, tedy té, kterou jsou schopny si samy ulovit. Ovšem kdeže bychom sháněli vykrmené myšky z polí a luk. Takže kuře - z kuřete úplně vše. Syrové kosti kočka krásně stráví a navíc, vezme si z nich tolik přirozeného vápníku. Ohlodáváním kostí si masíruje dásně a čistí zuby. Ideální jsou kuřecí křídla a krky. Nasekat na části a zpočátku klidně potlouct. Další důležitou součástí, životně důležitou, je taurin (popíšeme si jeho funkci později). Nejvíce taurinu je v tmavém mase, takovém, které "muselo hodně pracovat", tudíž svaly a srdce. Ovšem pozor, kuřecí srdíčka nepřehánět, ideálně 3 ks na den. V játrech je nejvíce vitamínu C. Žaludek je velký sval. Další druh masa vhodný pro kočky je králičí. Má nejméně tuků a kočkám většinou velmi chutná. Krůtí maso je skvělá volba. Zvěřina - obsahuje velmi málo tuku oproti uměle odchovaným. Hovězím masem také nic nezkazíte.

Pokud je Vaše kočička granulová, začněte pomalu. Začněte kapsičkami a konzervami s vysokým podílem masa (ve složení musí být maso, ne vedlejší produkty, na prvním místě) a bez obilovin. Dejte jí trošku a na vrch nasypte její oblíbené granulky. Jako pamlsky dávejte sušené maso. Pomalu přidávejte po troškách maso. Buďte trpělivý!!! Může to klidně trvat rok! Ale stojí to za to. Opatrně s kočičkami s nějakým chronickým onemocněním, případně poruchou imunity. Nicméně např. u problémů urologických syrová strava má skvělé účinky.

V dalších dílech se dozvíte odpovědi např. jak přejít na syrovou stravu - tipy a triky, proč ne granule, z čeho se vyrábějí, jaké nutriční složky kočka potřebuje a proč a jak zajistit plnohodnotnou syrovou stravu se vším potřebným, co která složka znamená a kde se získá v přirozeném stavu, jaké přípravky je nutné k masu doplňovat a jak atd.

Bonusy krmení syrovou stravou:

  • zdravá a spokojené kočka,
  • méně vypadávání srsti,
  • méně odpadu v záchodcích,
  • zdravé zuby a svěží dech,
  • méně peněz vložených do krmení a do veterinární péče.

Ano, krmení granulemi a konzervami je pohodlné, obzvláště v dnešní uhoněné době, ale dáme Vám tipy a rady jak to udělat co nejjednodušeji a pohodlně. Ale nějaký čas to potřebovat bude. Prosím, věnujte jej svým miláčkům, oni za to stojí a vrátí Vám to svou spokojeností.

Prosím, vždy dbejte na individuální zdravotní stav své kočičky a v případě, že má nějaké potíže, vždy přechod na syrovou stravu konzultujte se zkušeným veterinářem.


felinium
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky